Dominika Wiśniewska 

Event & Wedding Planner
in Italy

04 stycznia 2021

Włoskie tradycje weselne

Jak ślub za granicą to we Włoszech!

Włochy to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na świecie.
Słońce, pyszne jedzenie, uprzejmi uśmiechnięci ludzie i niezwykła romantyczna atmosfera - słoneczna Italia oferuje mnóstwo pięknych i różnorodnych miejsc na ślub jak z bajki. Toskania, która przeniesie Was w podróż do przeszłości ze swoimi barokowymi i średniowiecznymi strukturami.
Sycylia i Wybrzeże Amalfi dla lubiących luksus i morskie klimaty.
Abruzja, która łączy w sobie różnorodne krajobrazy i oferuje pyszne tradycyjne potrawy oraz Rzym dla miłośników historii i kultury.
Dla każdej pary znajdzie się coś, co będzie odpowiadać ich gustom i oczekiwaniom.

Jak natomiast wygląda tradycyjny ślub we Włoszech? Z pewnoscią ma wiele wspólnego z naszymi polskimi tradycjami, ale jest też wiele różnic, które od razu można zauważyć. Chcę się skupić dzisiaj na tych właśnie różnicach, aby pary które organizują ślub we Włoszech miały świadomość czego się spodziewać i co ewentualnie ustalić z włoskimi usługodawcami aby dostosować pewne elementy do polskich gustów pary młodej oraz gości. 

 

-- Serenada --
To bardzo stary i ciekawy zwyczaj.
w noc przedślubną przyszły mąż razem ze swoimi świadkami i najlepszymi przyjaciółmi śpiewa o północy pod oknem panny młodej tradycyjne pieśni. Obecnie praktykowany tylko w niektoóych miejscach na południu Włoch.

--Narzeczeńska sesja zdjęciowa --
We Włoszech bardzo popularne są sesje zdjęciowe tzw. narzeczeńskie. Para wybiera się z fotografem w swoje ulubione miejsce i tam robią pamiątkowe zdjęcia jeszcze w stanie panieńskim / kawalerskim. Jest to przede wszystkim świetna zabawa i z pewnością cudowna pamiątka na całe życie.

  

--Godzina ślubu--
Ślub w porze obiadowej czy w porze kolacji? Oto jedno z podstawowych pytań, które zadają sobie przyszłe pary młode. Śluby organizowane są o godzinie 11:00, tak aby na 13:00 byc w restauracji na obiedzie weselnym. Wtedy zazwyczaj wesele trwa do ok godziny 22:00.
Natomiast druga opcja przypomina godzinowy rozklad jak w Polsce. O 16/17:00 śub, o 18/19:00 kolacja weselna.
To, którą opcję wybrać zależy przede wszystkim od pory roku, ale również od miejsca i preferencji pary młodej.

-- Przebieg wesela i dania weselne--
Włosi w życiu codziennym mają niezwykle sprecyzowany harmonogram posiłków. W pracy ok godziny 10:00 jest przerwa na śniadanie i oczywiście kawę. Obiad jadany jest między 13:00 a 14:30, a kolacja o 20:00. Do tego oczywiście istnieje  konkretna kolejność posiłków.
Na weselach podobnie. Przyjęcie zaczyna się od tzw. antipasto czyli ‘poprzedzające posiłek główny’ zimne i ciepłe przekąski często serwowane na zewnątrz - w ogrodzie lub przy basenie przez kelnerów lub podawane w formie bufetu.  Czesto w tym czasie para młoda robi gdzieś w pobliżu szybką sesję zdjęciową, więc goście sami zaczynają degustację.
Po powrocie pary młodej zaprasza się wszystkich do stołu na pierwsze danie główne którym w większości przpadków jest makaron lub risotto. I tak w odstępach czasowych ok 1,5h podaje się kolejno: drugie danie pierwsze, pierwsze danie drugie (mięsne lub rybne)  oraz czasem w zaleznosci czy para młoda zdecydowała się również drugie danie drugie a na koniec owoce. W międzyczasie goście tańczą, są zabawy i konkursy. O północy wychodzi na sale tort weselny. Po zrobieniu zdjęć i rozdaniu wszystkim gościom tortu ‘otwiera sie’ tzw stół słodkości z małymi kuszącymi pączkami, torcikami, ciastami itp. Po tym czasie ok 1:00 w nocy rodzina dalsza oraz osoby starsze opuszczają wesele, często również opuszcza je kapela, a zaczyna grać DJ. Wtedy zaczyna się bardziej szalona część wesela głównie dla osób bliższych i młodych, którzy bawią się prawie do białego rana! Dlaczego prawie? Bo rzadko wesela trwają aż do 4:00 czy 5:00 rano. Często kończą się ok 3:00. Oczywiście to wszystko kwestia dogadania się. 😉

--Jak wybrać menu--
We Włoszech przy układaniu menu trzeba przede wszystkim wybrać czy ma to być menu rybne, mięsne czy mieszane. Wówczas wszystkie dania od przystawek do ostatniego posiłku są układane na bazie wybranej opcji.
Lokale mają swoich sprawdzonych kucharzy, którzy proponują parze młodej przykłady menu z możliwością wprowadzenia zmian.
Istnieje również możliwość degustacji.

-- Alkohol na weselu--
Oczywiście wino! To jest zdecydowanie przeważający rodzaj alkoholu na weselu. Popularne są bary, gdzie można skosztować kilka rodzajów drinków oraz ewentualnie napić się piwa (zależy od młodych co zdecydują). A wódka? Raczej rzadko spotykana, ale na życzenie pary młodej wszystko można zorganizować!

--Czego nie ma--

Nasze polskie tradycje, których raczej nie spotkacie na włoskim weselu to:

- przenoszenie panny młodej przez próg

- powitanie chlebem

- rzucanie kieliszków za siebie

- ‘’porwanie’’ panny młodej

 

I to by było na tyle podobieństw i różnic. Jesli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat ślubnych tradycji włoskich zapraszam do kontaktu.

 

 

Odwiedź mnie na Instagramie

wedding.planner.italy

Kontakt